четверг, 13 июня 2013 г.

Урок читання 2 клас про Сухомлинського

Тема: Я хочу сказати своє слово!
Читання: В. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово»
Мета: розширити знання дітей про життя і творчість В. О. Сухомлинського, формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, розвивати вміння знаходити в тексті описи, міркування, удосконалювати вміння творчо працювати над текстом, добирати  слова для передачі краси природи, розвивати мовлення і читацькі навички, виховувати любов до рідного слова, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, виставка оповідань письменника для дітей, мультимедійна дошка, мікрофон.

                                Хід уроку
 І. Організація класу
Вчитель: Ось почули ми дзвінок
                 Він покликав на урок
                 Тож девіз тепер згадаймо
                  І урок розпочинаймо.
Діти: Правильно читаємо,                 ( 1 слайд)
          Чітко розповідаємо,
           Мову свою розвиваємо!

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Хто з українських письменників розкрив нам таємниці природи, своїми творами вчить нас, ( 2 слайд)
«Природа – наш спільний дім» В. О. Сухомлинський
Тож пропоную вам згадати оповідання В. Сухомлинського і перевірити свої знання за допомогою гри «Збери назви творів». Працюємо групами. ( Діти зачитають назви творів).  ( 3 слайд)
Гра «Мікрофон» ( відповіді дітей)
1)     Який твір В. Сухомлинського вам сподобався і чому?
2)     Що вам відомо про цю видатну людину?
ІІІ. Практична робота учнів, спрямована на усвідомлення вивченого.
1.     Припущення дітей
-         Щоб дізнатися, з яким твором ми сьогодні ознайомимось, згадаємо, з яким розділом ми зараз працюємо?
-         Прочитайте речення, розєднавши слова:
Яхочусказатисвоєслово                           ( 4 слайд)
-         Про що б ви хотіли дізнатися з нового твору В. О. Сухомлинського?
-          Що ви очікуєте від уроку?
2.     Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
-         Назва оповідання, яке ми сьогодні прочитаємо співзвучна з назвою розділу. Так, оповідання називається «Я хочу сказати своє слово».
І V. Опрацювання оповідання.
1.     Читання оповідання вчителем.
-         Де і коли відбувається подія, описана в оповіданні?
-         Як звали вчительку?
-         В яку пору року повела Катерина Іванівна дітей у поле?
-         Що вчилися робити діти?
2.     Словникова робота ( для розширення поля читання). ( 5 слайд)
не           бо                                                си       нє
гра         ло                                            чис             те
ди           хало                                    сум                  не
ска           зала                                   голу                  бе                                                                                      
трепе        тало                                 холо                 дне
3.     Повторне читання оповідання вголос «Ланцюжком».
4.     Аналіз змісту з елементами вибіркового читання ( завдання в групах).
1 група – Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.
2 група – Яке завдання поставила вчителька дітям?
3 група – Як поставились до завдання діти?
5.     Перевірка розуміння прочитаного.
-         Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями дітей?
Поясніть свою думку.
-         Хто із школярів дібрав найвлучніше слово?
-         Яким Валя побачила небо? Прочитайте.
-         Який у неї був настрій?
-         Яким діти побачили небо після Валиних слів?
-         А чому небо восени сумне, зажурене? Прочитайте останній абзац.
-         В прямому чи переносному значенні вжито виділене слово?
-         Чому автор вжив слово в переносному значенні?
6.     Вправа на розвиток читацьких умінь. ( Групи обирають читача)
1 група – навчитися читати розмову Валі і вчительки. Передати голосом питальну інтонацію вчительки і замилування, ніжність, задумливість, радість дівчинки.
2 група – читати два останніх абзаци, передати голосом сум, тривогу, зажуру.
3 група – змініть пору року в тих частинах оповідання, де це доречно.
-         Пофантазуйте і намалюйте вдома своє осіннє небо.
V.  Закріплення вивченого.

1. Порівняльна характеристика неба восени і весною.
- Що спільного в небі в ці пори року.
Небо весняне. Лагідне, ласкаве, всміхнене, привітне, грайливе, безхмарне, чисте, тепле, блакитне, прозоре.

Небо осіннє. Сіре, похмуре, дощове, непривітне, блакитне, плакуче, прозоре, чисте, безхмарне, низьке.
2.Рольова гра «Репортер»
-         Зараз проведемо інтерв’ю, яким хочуть бачити небо мешканці нашого краю?
-         Фермер.
-         Рибалка.
-         Учень.
-         Учениця.
-         Бабуся
VI. Рефлексія.
-         Чи підтвердилися ваші очікування від уроку. Продовжити думку: На уроці я: дізнався….
              зрозумів….
                 вчився…
               хотів би …
                        

     


Урок позакласного читання у 4 класі

Тема: Казки зарубіжних письменників.

Мета: Вчити свідомо сприймати художні тексти, визначати головну думку в прочитаному творі, зацікавити учнів творчістю зарубіжних письменників, розвивати допитливість, кмітливість, винахідливість, виховувати почуття колективізму і взаємодопомоги.

Обладнання: Виставка творів зарубіжних письменників, дитячі малюнки до прочитаних казок, малюнки казкових замків, квіти – троянди і лілеї, медалі для нагородження, мультимедійна дошка.

                                        Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель: Я нічого не можу зрозуміти, я прийшла на урок позакласного читання у свій клас, а тут таке діється…
( Діти сидять не за партами, а на стільцях, декілька учнів в костюмах казкових героїв).

Учень: А ми сьогодні хочемо потрапити у казку, прожити життям казкових героїв.

ІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
 Вчитель: Я згодна. А щоб потрапити у казку давайте згадаємо:
-         Який твір ми називаємо казкою?
-         Які бувають казки?
-         Які види казок ви знаєте? ( Відповідь) 1 слайд.
-         І сьогодні на уроці ми зустрінемося з казками зарубіжних письменників.
-         Що ж ви чекаєте від цієї зустрічі? ( Відповіді) 2 слайд.
( З’являється фея)
Фея: За лісами, за морями відчиняє сонце брами,
 А за брамами отими чарівними, золотими
Диво – казка походжає, нас гостинно припрошає
До веселої господи, де від заходу до сходу
Щастям повняться простори,
Де зникають біль і горе,
Де чарівнії жар – птиці
З квітів п’ють нектар – водицю.
Де Телесика гусятко мчить додому на крилятках,
Де хитресенька лисичка всім дарує небелички.
А розпатлана Яга всіх не любить, всіх страха.
А маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла,
Мир богатирі пильнують, все за зміями полюють.
Диво – диво – дивина – ця чарівна сторона.
                    3 слайд
( Виходить глашатай)

-         Увага! Увага! У нашому класі з’являється два королівства – королівство Троянд і королівство Білої Лілеї.
                    4 слайд
( Клас ділиться на дві групи)
-         Вам надаються завдання, які покажуть ваші знання казок. Чим більше правильних відповідей, тим гарнішим буде ставати ваше королівство!

ІІІ. Робота з виставкою книг і малюнків.
1.     Бесіда
Вчитель: Я бачу, діти, що вам дуже хотілося потрапити у казку. Ви прочитали багато казок, намалювали до них малюнки, принесли до школи багато прекрасних книг. Тут і казки братів Грімм, казки Ганса Крістіана Андерсена, Шарля Перро. ( 5 слайд).
Але хотілося звернутися до ваших малюнків. ( Діти розповідають до якої казки малюнки).

-         Ви прочитали тільки невеличку частинку книг, які існують на землі. Але в нашому класі є учні, які більшість свого вільного часу проводять за книгою. І вони створили невеличкий рекламний ролик про деякі книжки.
-         6 слайд
Учень: Ви прочитали багато казок, але мені хочеться, щоб у вашому житті зявилася ще одна чудова книжка «Чарівник країни Оз». Автором цього твору є ЛайменФренкБаум. Казка «Чарівник країни Оз» вперше опублікована в 1900 році. Вона набула такої популярності, що письменнику прийшлося написати ще тринадцять її продовжень.
Маленька дівчинка Дороті із своїм песиком Тотошею опиниться в незнайомій країні. Що чекає на дівчинку в чужому краю? Які риси характеру допоможуть подолати їй труднощі? Надзвичайні пригоди маленької Дороті чекають своїх читачів на сторінках популярної книги.
-         7 слайд
Учениця: Я впевнена, що багато хто із вас із захопленням спостерігав за пригодами Мауглі, дивлячись фільм або мультфільм. Але коли ти відкриваєш цю чудову книжку, ніякий перегляд кінофільму не може замінити прочитане. 15 історій про Мауглі Редьярда Кіплінга користуються неймовірною популярністю, хоч їм уже більше ста років. – Ми з тобою однієї крові – ти і я! Ці слова допомогли вижити в джунглях, і з людського дитинча, за яким полює тигр – людожер, перетворився в мудрого вожака Вільної Стаї
( Отримують троянду і лілею).
ІV. Обговорення прочитаних творів.
1.     Вікторина «Чи знаєте ви письменників?»
Вчитель: Ви читали літературні казки і зараз ми побачимо, чи добре ви знаєте авторів казок.
Спочатку завдання королівству Троянд.
-         Хто написав казку «Снігова королева»  ( Г. Х. Андерсен). 8 слайд
-         Автор « Вінні Пух та всі- всі – всі» ( Алан Мілн).
-         « Пеппі довга панчоха» ( АстрідЛіндгрен).
-         «Казка про рибака і рибку» ( О. С. Пушкін).


-         А зараз завдання королівству Білої Лілеї.

-         Казка « Кіт в чоботях». ( Шарль Перро).

-         Хто автор трилогії про Незнайка? ( Микола Носов).

-         Х то автор казки « Мауглі» ( Редьярд Кіплінг).

-         « Казка про золотого півника» ( О. С. Пушкін).

 ( За правильну відповідь отримують троянду або лілею і прикрашають ними замки).

-         Другий тур вікторини «Як добре ви знайомі з героями казок».
Завдання королівству Троянд 10 слайд.

-         Найкращий друг ВінніПуха? ( П’ятачок).
-         Ким стало гидке каченя з казки Андерсена? ( Лебедем).
-         Що попало Каю в око? ( Шматочок дзеркала).
-         Товариш Чебурашки? ( Крокодил Гена).
-         Наречений Дюймовочки? ( Кріт).
Завдання королівству Білої Лілеї 11 слайд.
-         В якому місті жив Незнайко? ( В Квітковому).
-         Як звали лисицю – подружку кота Базіліо? ( Аліса).
-         Лікар, який лікував усіх звірів? ( Айболить).
-         Красива дівчина з прекрасним голосом, яка живе в морі? ( Русалонька).
-         Батько Буратіно? ( Тато Карло).
Фізкультхвилинка. 12 слайд – Попелюшка.
Вчитель: Серед  нас знаходиться героїня однієї казки. Але вона чомусь сумна. Як ви гадаєте, чому? Давайте повернемо їй кришталевий черевичок. А вона нам віддячить за це.
VІ.Переплутанка.
Вчитель: Поки ми з вами відпочивали, хтось переплутав назви казок і тепер герої не можуть повернутися додому. Перед вами переплутані назви казок, яка команда швидше виправить помилки. Напишіть правильні назви казок. 13 слайд.
1.     Снігова принцеса ( Снігова королева).
2.     Жовта шапочка ( Червона шапочка).
3.     Загіпнотизована красуня ( Зачарована красуня).
4.     Королева на горошині ( Принцеса на горошині).
5.     Ослик – горбоконик ( Коник Горбоконик).
6.     Гидке курча ( Гидке каченя).
VІІ. Робота з прислів’ями.
Вчитель: Казка – вигадка, та в ній зміст повчальний розумій.
14 слайд.
Перед вами прислів’я, які виражають головну думку казки. Прочитайте їх. ( Діти читають по черзі). Згадайте назви казок, яким відповідають ці прислів’я. І не забувайте, що ми квітами прикрашаємо наші замки.
-         Друзі пізнаються в біді.
-         Роботящі руки гори вернуть.
-         Тіло в золоті, а душа в болоті.
-         У кого серце вовче, той їсть кого хоче.
-         Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
-         Де сила не візьме, там розум допоможе.
ІХ. Читання уривків казок.
Перед вами казки з уривками з казок. Зараз королівство Троянд зачитує уривок з казки, а королівство Білої Лілеї серед карток знаходить продовження цього уривку, зачитує його, називає назву казку і автора. А потім навпаки.
15 слайд.
Х. Підсумок уроку.

Вчитель: Закінчується наша зустріч. Погляньте, як ви прикрасили свої замки. Але я маю надію, що наша дружба з казкою, з книгою не закінчиться ніколи. 16 слайд. Ми не говоримо казці «Прощавай», а скажемо «До побачення, до нових зустрічей!».

Урок читання у 2 класі (казка)

Тема: Казки українських письменників.
Читання: І. Франко «Лисичка і журавель»
Мета: дати дітям уявлення про літературні казки; навчати виразного інтонування та переказування творів; вдосконалювати навички читання; розвивати зв’язне мовлення учнів; розвивати уміння порівнювати казки; виховувати інтерес до літературних казок.
Обладнання: портрет І. Франка, маски для читання в особах, мультимедійна дошка.

                         Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Розчитування
1.     Читання складів ( 1 слайд)
при                         гле
 кри                        гні
кли                         дрі       
вли                         зма
вла                          стра 
вхо                         всто

2.     Читання скоромовки ( 2 слайд)
Лис малий і білий лис
По гриби ходили в ліс
Заздрить білка в лісі лису –
Лис лисички ніс із лісу.

3.     Вставляючи букви, прочитайте загадки ( 3 слайд)
В л.сі м.дниця г.л.є,
На всі б.ки п.гл.дає.
На н.й ш.бка д.р.га
Вся г.рить, мов з.л.та,
Хв..ст п.хн.стий і мяк.й,
Що за зв.р такий? ( Лисиця)                    ( 4 слайд)

Д.вгі н.ги, д.вг.ий н.с,                                ( 5 слайд)
Прил.т.в – об.д пр..ніс.
См.чних ж.б.няток
Для св.їх м.лят.к. ( Журавель)                  ( 6 слайд)

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація начальної діяльності учнів.
-         Сьогодні ми знову помандруємо у чарівний світ казки, прочитаємо казку І. Франка «Лисичка і журавель».       ( 7 слайд). На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими або літературними.
І V. Вивчення нового матеріалу.
1.     Словникова робота     ( 8 слайд).
а) приятелька             зареклася
    розсердилася          дрібненько          
         вимокала                 наїсться
         навстоячки              подякувала
         запросини
     б) Тлумачення незрозумілих слів і словосполучень
 Призволяйся – пригощайся.
Нюшити – нюхати.
Облизня спіймав – залишатися ні з чим.
2.     Підготовка до самостійного читання учнями.
-         За 30 сек. Прочитати піраміди слів.         ( 9 слайд).
Тебе                            сама                      узяв      
Тепер                          кашка                    склав
Лисичка                      страва                   стукав
Глечик                        глечичок               узялася
Журавель                    ласкаві                 наварила
Розмазала                   припрошує           приятелює
3.     Самостійне читання казки з наступним тестуванням. ( 10 слайд).
                    Тест
1.     Цей твір є…
а) оповіданням   б) казкою
                2. Хто першим запросив приятеля у гості?
                     а) Лисичка           б) Журавель
                3. На що сподівався кожен із гостей?
                    а) поговорить        б) поїсти
                4. Чи підійде до казки такий заголовок?
                    «Яке частування, таке й дякування»                 
                    а) Так         б) Ні
                 5.  Від чого автор застерігає у цій казці?
                       а) від скупості              б) від лінощів
                  6. Яка головна думка твору?
                     а) Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі.
                     б) Комусь можеш робити як – небудь, аби тобі робили добре.
               4. Перевірка ( 11 слайд)
Відповіді  1) б;    2) а; 3) б; 4) а; 5) а; 6) а.
5.Фізкультхвилинка.
6. Читання «ланцюжком».
7. Вибіркове читання
- Прочитайте, як Лисичка частувала Журавля?
- Як Журавель віддячив Лисичці?
-  Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем?
8. Поділ казки на частини.
9. Читання казки в особах з використанням масок.
10. Стислий переказ казки за малюнками.                     ( 12 слайд)

V. Підсумок уроку
Порівняння казки І.Франка і народної, прослуховування уривків з казки і визначення, з якої вони казки літературної чи народної.
V І.  Домашнє задання.
с. 62 – 63 стисло розповісти казку.



      


Урок читання у 2 класі

Тема: Українські народні казки
Читання: Лисиця та їжак ( українська народна казка).
Мета: формувати навички правильного та свідомого читання; навчати дітей виділяти в тексті дійових осіб; розвивати навички швидкого читання; виховувати доброзичливість і чесність.
Обладнання: мультимедійна дошка.

                               Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Хвилинка розчитування.
1.     Читання складів                ( 1 слайд)
Сла          рта      вми   кро
            
Ска          вда      клу    стру
     
Ста          пра      зго      стрі
2.     Вправи на дихання              ( 2 слайд)
А) читання на одному диханні голосних

А      О     У     І     Е   И

Б) читання на одному диханні фраз: ( 3 слайд)

       - Жили собі дід та баба була у них курочка ряба, знесла курочка яєчко не просте, а золоте.
-   Ось і казочці кінець, а хто слухав – молодець!

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку. ( 4 слайд)
ІV.  Підготовка до сприймання нового матеріалу
1.     «Піраміди» слів                                      ( 5 слайд)
вам                          іще                        був
куди                        мясо                     біля
ранок                      їжаче                     хотів
лисиця                    побіжу                   вільха
спасибі                   наїлася                   виводок
бачилися                згорнувся              праворуч
полювання             здоров’ячка           голубчику 

2.     Читання суцільних речень ( 6 слайд)
Поверталасястаралисицязневдалогополювання.
Уживотібурчитьвідголоду.
Назустрічійїжак.
3.     Словникова робота ( 7 слайд)
Позирає
Солодкими оченятами
Тетеревенята
4.     Передбачення назви казки:
-         Про кого буде йти мова в казці?
-         До якої групи віднесемо казку?
V. Робота над казкою
1. Розповідь казки вчителем.
- визначити головних героїв казки
2. Читання казки учнями.
3. Робота за змістом казки.
- Поведінка кого з дійових осіб вам сподобалась?
- Як можна охарактеризувати їжачка?
- А яка лисичка?
4. Вибіркове читання казки.
5. Читання казки в особах.
6. Виразне читання казки.
7. замір швидкості читання.
VІ. Підсумок уроку
-         Яке з прислів’їв підходить до змісту казки? ( 8 слайд)
-         Один мудрий двох хитрих переважить.
-         Перед розумом і сила поступається.
-         Живи не як хочеться, а як можеться.
VІІ. Домашнє завдання
с. 40 – 41 Виразно читати казку в особах.